TÜRK SİLAHLARI KUVVETLERİ MEHMETÇİK VAKFI

TÜRK SİLAHLARI KUVVETLERİ MEHMETÇİK VAKFI    
Devletten yardım alamayan ve kabul edilen bağışlarla ayakta durmaya çalışan Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı; vatanımızın ve milletimizin güvenliği, huzuru ve refahı için barışta ve savaşta, her türlü şartlar altında görev yapan erbaş ve erlerimizden, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.
Dürüstlük, güvenirlilik ve saygınlık, Milli değerlere, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık, şeffaflık,
yüksek sorumluluk duygusu,gönüllülük, yardım severlik, yaratıcı katılımcılık, tarafsızlık, bilimsellik esaslarına bağlı olarak; TSK bünyesinde yaptığı vatan hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize belirlenen esaslara göre ölüm ve maluliyet yardımı yapmak, gazi ve engelli Mehmetçiklerimizin kendilerine sürekli bakım yardımında bulunmak, söz konusu Mehmetçiklerimizin çocuklarına bakım ve öğrenim desteği sağlamak,  yardım planına dahil Mehmetçiklerimiz, değerli aileleri ile saygın bağışçılara yönelik birlik ve beraberlik adına sosyal destek programları uygulamak,yardım planını destekleyen bağış, yatırım ve tanıtım programları ile kendini sürekli geliştirmek ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek,  bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve milli birliğin güçlenmesine katkıda bulunmak amacı ile kurulan Vakıf,  faaliyetlerine, 02 Aralık 1996 tarihinden itibaren Nasuh Akar Mah. 22 nci Sok. 28 No Balgat/ANKARA adresinde devam etmektedir.
Ülkemizin bütünün duygu ve isteklerine çare olabilmek adına, Vakıf Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 22 Aralık 1997 tarihinde İstanbul, 28 Kasım 2000 tarihinde İzmir, 15 Şubat 2002 tarihinde Adana’da halen faal olan temsilcilikler açılmış ve 20 Mayıs 2003 tarihinde açılan Trabzon'da ki  temsilcilik ise 25 Ekim 2003 tarihinde daha kapsamlı hizmet verebilmek adına Samsun’a nakledilmiştir.
Vakıf, ülkemizde ve dünyada sosyal güvenlik ortamının değişen ihtiyaçları ile bilimsel gelişmeleri takip etmek suretiyle, gerçekleştirdiği etkin bağış, yardım, yatırım ve tanıtım projeleri ile kendini sürekli geliştiren, geleceği görüp değerlendirebilen, bu değerlendirmeler ışığında; Türk Silahlı Kuvvetlerinde vatani görevini yerine getirirken; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına, gazi ve engelli Mehmetçiklerimiz ile çocuklarına sağlamakta olduğu sosyal ve ekonomik desteği mükemmel seviyeye yükselten,  bağışta bulunanlar ile kendilerine yardım edilen Mehmetçik ve aileleri arasındaki sevgi ve güven duygularını sosyal destek faaliyetleri ile güçlendiren, Yüce Türk Milletinin takdirine layık örnek bir yardım kuruluşu olma hedefindedir.

Vakfın ana gelir kaynakları olarak, 7 Mayıs 1999 tarihinde Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi ile 26 Haziran 2000 tarihinde Mehmetçik Limitet Şirketi kurulmuştur. Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi, AXA-OYAK A.Ş. acentesi olarak Mehmetçik Ferdi Kaza Sigortası ile Elementer (Hayat Dışı) Sigortacılık hizmetlerini , OYAK Emeklilik A.Ş. acentesi olarak da Bireysel Emeklilik faaliyetlerini yürütmektedir. Mehmetçik Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi , 13 Aralık 2006 tarihinde Anadolu Sigorta A.Ş.’nin de Elementer (Hayat Dışı) Sigorta branşında  acenteliğini alarak müşterilerine birden fazla alternatif sunma imkanına da kavuşmuştur. Mehmetçik Limitet Şirketi ise Kurtköy ve Maslak’taki akaryakıt istasyonlarını OPET A.Ş. bayisi olarak işletmekte olup, bu faaliyetler ile Vakfa sürekli gelir sağlamaktadır.

Gelir kazanmak amacı ile ayrıca, duyarlı vatandaşlarımızın Kurban Bağışları başta olmak üzere her türlü bağışlarını gerek internet ortamından kredi kartı ile gerekse de diğer usullerle kabul eden Vakıf, ana amaçları doğrultusunda, Türkiye Mehmetçike, Mehmetçik Türk Milletine Emanettir! ilkesi ışığında faaliyetlerini sürdürmeye devam edecektir. 

Kaynak: Türk Silahları Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı Resmi Sitesi (http://www.mehmetcik.org.tr)
http://cagataysahan.blogcu.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !